Glikozydy stewiolowe: Dopuszczone do użytku w produktach przez Unię Europejską w 2011 roku

naturalny słodzik i zamiennik cukru

Glikozydy stewiolowe: Dopuszczone do użytku w produktach przez Unię Europejską w 2011 roku

    produkty słodzone glikozydami stewiolowymi wprowadziły największe światowe marki, m.in. Coca-Cola oraz Pepsi

w Europie rynek stewii jest młody i bardzo rozwojowy

W Europie rynek stewii jest jeszcze młody, glikozydy stewiolowe zostały dopuszczone do użytku w produktach przez Unię Europejską dopiero w 2011 r. ale rozwija się bardzo szybko! Prym wiedzie Francja, ale nawet w Polsce, do której stewia dotarła stosunkowo niedawno, odnotowuje się duże zainteresowanie.

Zainteresowanie to jednak nie wszystko, przy wyborze stewii potrzebna jest też wiedza i czytanie etykiet. Jeśli w produktach słodzonych glikozydami stewiolowymi jest też dodatek sacharozy, glukozy czy innych kalorycznych substancji słodzących, to nie jest to zdrowy produkt.

wskaźnik otyłości w Japonii wynosi obecnie tylko 5 proc.

Już w latach 60-tych zabroniono w Japonii używania sztucznych słodzików. Warto zauważyć, że w tym kraju wskaźnik otyłości wynosi obecnie 5 proc. W USA, ze zdominowanym rynkiem przez lobby sztucznych słodzików, stewia została najpierw zakazana, by ostatecznie zostać dopuszczoną do użycia w 1995 r. Od ostatnich kilku lat Stany Zjednoczone nadrabiają jednak zaległości – rośnie udział stewii w rynku słodzików, a produkty słodzone glikozydami stewiolowymi wprowadziły największe światowe marki, m.in. Coca-Cola oraz Pepsi.

stewia jest alternatywą dla sztucznych słodzików

Na konferencji w Berlinie potwierdzony został fakt, że stewia stanowi optymalny zamiennik cukru i jest alternatywą dla sztucznych słodzików, takich jak aspartam czy sukraloza – ponieważ jest około 300 razy słodsza niż cukier i nie ma kalorii. Naukowcy z wydziałów dentystycznych potwierdzili natomiast brak szkodliwego wpływu stewii na stan zębów, w przeciwieństwie do cukrów powodujących próchnicę.


stewia materiały prasowe coca-colastewia fot. materiały prasowe / Coca-Cola

prozdrowotny słodzik w szerokiej gamie produktów na całym świecie

Słodsza od cukru i bezkaloryczna stewia powoli przestaje być ciekawostką spożywczą, a zaczyna być postrzegana jako pożądany, naturalny, prozdrowotny słodzik w szerokiej gamie produktów na całym świecie. Za wyjątkiem Japonii – bo tam zadomowiła się w przemyśle spożywczym już ponad 50 lat temu.


Zamiast cukru używaj stewię, jako naturalny bezkaloryczny słodzik

Stewia naturalny i ekologiczny słodzik

Stewia jest naturalnym, zdrowym i bezkalorycznym zamiennikiem wszystkich sztucznych słodzików. Smakuje najbardziej, gdy odpowiednio ją dawkujemy.

Naszym życzeniem jest wpłynąć na świadomość Czytelników i towarzyszyć im w drodze do zdrowego żywienia.

więcej informacji na temat ekologicznych produktów ze stewii, również z logo klienta:

Steviaparaguaya S.A. Zbigniew Geszczynski – info@steviaexport.com

powrót na stronę główną: Stewia Polska

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *